XXI Światowy Zjazd Kaszubów

Podczas tego wydarzenia nie mogło zabraknąć bruszan, którzy świętowali wspólnie z Kaszubami z Polski i zagranicy. W zjeździe m.in. uczestniczył burmistrz Witold Ossowski, delegacja Kaszubskiego Liceum Ogólnokształcącego w Brusach, reprezentanci bruskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko - Pomorskiego, lokalni regionaliści i mieszkańcy z różnych miejscowości gminy Brusy.

 

Zjazd Kaszubów zatoczył koło i powrócił do Chojnic, bowiem dwie dekady temu, w Chojnicach właśnie, Światowy Zjazd Kaszubów i zjednoczenie Kaszub w obrębie jednego województwa świętowano po raz pierwszy. Następnie, przez kolejne lata inne miejscowości stawały się gospodarzami zjazdów i jednodniowymi stolicami Kaszub. Warto dodać, że w Brusach w 2007 roku miała miejsce dziewiąta edycja tego wydarzenia.

Jak co roku Kaszubi do miejsca obchodów uroczystości głównie dotarli Transcassubią. Ten wyjątkowy pociąg w tym roku wyruszył o 5.09 z Redy i zatrzymał się na 21 stacjach, co symbolicznie odnosi się do liczby odbytych dotąd Zjazdów Kaszubów. W Brusach ok. godziny 9.20 do pociągu wsiadło kilkadziesiąt osób.

Na miejscu, czyli na dworcu w Chojnicach uformowano korowód, który prowadzony przez motocyklistów i orkiestrę, dotarł do chojnickiej bazyliki. Uroczystą mszą św. bowiem, której przewodniczył ks. biskup Arkadiusz Okroj, rozpoczęto świętowanie.

W dalszej części wydarzenia, również w przemarszu, udano się do parku 1000-lecia, gdzie odbyło się uroczyste otwarcie XXI Zjazdu Kaszubów oraz część artystyczna. Wśród występujących można było usłyszeć i zobaczyć zespoły z Brus - Krebane i Wadzeboczi. Gwiazdą wieczoru była grupa Bubliczki, której korzenie również związane są z Brusami.

Inf. i fot. UM Brusy.

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.