O bezpieczeństwie w gminie Brusy

W czwartek, 25 czerwca, odbyło się wspólne posiedzenie wszystkich komisji Rady Miejskiej w Brusach. Tematem spotkania było bezpieczeństwo na terenie miasta i gminy Brusy.Gościem specjalnym był Komendant Powiatowy Policji w Chojnicach mł. insp. Wojciech Jakubowski.

Obecny podczas posiedzenia kierownik Posterunku Policji w Brusach asp. szt. Olgierd Chylewski przedstawił statystykę przestępczości w gminie Brusy. Podsumował zarówno rok ubiegły, jak i pierwsze półrocze roku bieżącego.

 

2019 r.

I półrocze 2020 r.

interwencje

2356

1529

zatrzymani sprawcy

48

23

popełnione przestępstwa

201

82

wylegitymowane osoby

4160

2680

wykroczenia ogółem/wnioski o ukaranie

1560/153

802/60

nałożone mandaty

347

138

pouczone osoby

1069

491

W Posterunku Policji w Brusach, wraz z kierownikiem, pracuje 15 policjantów. Statystycznie Gmina Brusy dobrze prezentuje się pod względem przestępczości, co oznacza, że mieszkańcy mogą czuć się bezpiecznie.

Należy jednak dodać, że ze względu na stan epidemii, Policja obserwuje tendencję wzrostową podejmowanych interwencji. Głównie związane jest to z obowiązującymi obostrzeniami, których nie wszyscy przestrzegają. Komendant Wojciech Jakubowski zaznaczył, że wcześniej za brak obowiązkowej maseczki na twarzy, Policja wystawiała jedynie pouczenie, natomiast teraz za to wykroczenie pojawiają się mandaty. Obowiązek będzie ten coraz bardziej egzekwowany. – uczulał Komendant Powiatowy Policji. Ponadto warto korzystać z Krajowej Mapy Zagrożeń, gdzie można zapoznać się i nanieść swoje spostrzeżenia, jeśli chodzi o zagrożenia występujące w poszczególnych gminach. – zachęcał komendant.

Burmistrz Brus Witold Ossowski dziękował Policji, zarówno Komendzie Powiatowej w Chojnicach, jak i Posterunkowi w Brusach, za dobrą współpracę z Gminą Brusy – Gdyby nasi mieszkańcy nie czuli się bezpiecznie, Gmina nie mogłaby się w pełni rozwijać. Poczucie bezpieczeństwa to jeden z fundamentów gminnego rozwoju. Dziękuję Policji za wszelką pomoc w tym zakresie. – mówił burmistrz.

Warto dodać, że współpraca dotyczy m.in. inwestycji i doposażania jednostek. Przykładem tego jest budowa nowego posterunku policji w Brusach oraz inwestowanie w nowe policyjne samochody. Między innymi w ubiegłym roku Gmina Brusy wsparła kwotą 40 tys. zł zakup auta terenowego dla Powiatowej Policji w Chojnicach, za co dziękował podczas spotkania komendant Wojciech Jakubowski. Jednocześnie zaznaczył, że jeżeli tylko zostanie przydzielony do powiatu chojnickiego samochód policyjny typu furgon to otrzyma go Posterunek Policji w Brusach.

Inf. i fot. UM Brusy.

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.