Pieczenie Chleba w Widnie

Festyn rozpoczął się o godzinie 15.00. Już wtedy w piecu chlebowym wypiekały się bochenki  swojskiego pieczywa przygotowane przez mistrzynię w tej dziedzinie - panią Agnieszkę Werra, które miały być przeznaczone na nagrody w zaplanowanych konkurencjach.  Jednocześnie pod namiotami rozpoczynały się warsztaty wyrabiania i pieczenia chleba prowadzone przez piekarza z Krakowa - Artura Sarneka.

Plac wypełniał się gośćmi, dla których przygotowano punkt gastronomiczny. Nie zabrakło też atrakcji dla dzieci – były dmuchane zamki , cukierki i balony.

W tradycję festynu wpisały się konkurencje związane z tematyką wypiekania chleba, których pomysłodawcą jest Krzysztof Gradowski z Centrum Kultury i Biblioteki w Brusach. I tak: „Trafiony piekarz” był adresowany do pań i polegał na trafieniu woreczkiem wypełnionym mąką  z odległości kilku metrów w metalowego „piekarza”. Kolejną zabawą był konkurs „Zapieckowa moja-twoja” polegający na przecinaniu przez dwie osoby w jak najkrótszym czasie ręczną piłą sporego drewnianego bala.  Ostatnią konkurencją był rodzinny „Mąkowy slalom” , w którym uczestnicy musieli wykazać się zręcznością i refleksem. 

Hitem festynu okazał się konkurs „Na najsmaczniejszy swojski chleb”,  w którym udział wzięło 6 uczestników. Pierwsze miejsce w tej kategorii zajęła Fundacja „Ocalić od zapomnienia” z Lipusza, która przygotowała „chleb żytnio-razowy na bulwach”.  Drugie miejsce jury przyznało pani Romie za „chleb litewski”, a trzecie pani Karoli za „chleb gryczany”.  Ponadto w konkursie wzięły udział również panie z KGW w Przymuszewie, KGW w Małym Gliśnie i pani Gabriela z Brus.

Zwycięzcy wszystkich konkurencji oraz konkursu „Na najsmaczniejszy  swojski chleb”, wszystkich  otrzymali nagrody rzeczowe oraz chleb wypieczony w miejscowym piecu. Taką nagrodą wyróżnioną również troje najstarszych uczestników imprezy.

Warsztaty pieczenia chleba  trwały do samego końca i cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Wzięło  w nich udział aż 60 osób, a chętnych było jeszcze więcej.

Festyn zakończył się około godziny 20.00. Mimo przelotnego deszczu imprezę należy zaliczyć do udanych! Zapraszamy za rok!

Inf. i fot. Centrum Kultury i Biblioteki w Brusach.

FOTOGALERIA

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.