Bruszanie uczcili 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę

11 listopada, mieszkańcy miasta i gminy, licznie świętowali 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Tegoroczne Gminne Obchody Święta Niepodległości w Brusach miały wyjątkową oprawę.

 

Uroczystości rozpoczęła msza św. w kościele parafialnym w Brusach pod przewodnictwem ks. Henryka Różańskiego, ks. prałata Zdzisława Wirwickiego oraz ks. proboszcza Jana Flaczyńskiego, który wygłosił homilię, nawiązującą do obchodzonego święta.

 

Następnie korowodem, z udziałem biało-czerwonej flagi, orkiestra, poczty sztandarowe, strażacy Ochotniczych Straży Pożarnych z gminy Brusy, mieszkańcy i goście przemaszerowali na cmentarz ofiar zbrodni hitlerowskich, gdzie oddano hołd ofiarom poległym i pomordowanym w latach 1939-1945. Okolicznościowe przemówienie w tym miejscu wygłosił burmistrz Brus Witold Ossowski. Modlitwie w intencji ofiar zbrodni hitlerowskich przewodniczył ks. Henryk Różański. Wiązanki kwiatów złożyły licznie delegacje: władz samorządowych, służb mundurowych, szkół gminy Brusy i stowarzyszeń. Na zakończenie, wspólnie z orkiestrą i zespołem Krëbane, zaśpiewano Rotę.

 

Kolejnym przystankiem gminnego marszu niepodległości był skwer przy ośrodku zdrowia w Brusach. Odbyło się tam odsłonięcie pomnika upamiętniającego deportowanych w 1945 roku mieszkańców gminy Brusy do Związku Sowieckiego. Do tego trudnego dla Bruszan czasu, w swoich przemowach, nawiązali burmistrz Witold Ossowski i Marian Jutrzenka Trzebiatowski, który wraz z bruskim oddziałem Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, był inicjatorem upamiętnienia deportowanych. Pomnik odsłonił pan Marian w asyście burmistrza Brus Witolda Ossowskiego, przewodniczącej Rady Miejskiej w Brusach Beaty Zblewskiej i prezesa Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego Oddziału w Brusach Stanisława Kobusa. Obelisk poświęcił ks. Henryk Różański, następnie złożono kwiaty i na zakończenie wybrzmiała Bogurodzica w wykonaniu orkiestry z bruskiego Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego w Brusach.

 

Centralne uroczystości Gminnych Obchodów Święta Niepodległości odbyły się na Placu Jana Pawła II. Rozpoczęto wspólnym odśpiewaniem hymnu państwowego, do którego wszystkich Polaków zachęcał Prezydent RP Andrzej Duda w ramach ogólnopolskiej akcji Niepodległa do Hymnu. Wspólny śpiew prowadzili zespół Krëbane i Chór Lutnia. Po hymnie nastąpił symboliczny wystrzał armatni oddany przez Kurkowe Bractwo Strzeleckie z Brus. Ważnym elementem uroczystości była brama powitalna, wzorowana na bramach witających Wojsko Polskie w 1918 r. Na bramie tej umieszczono też symboliczną datę 1920 r., bowiem Brusy niepodległość odzyskały 2 lata później niż Polska. Brama ta jako symbol odzyskania niepodległości pozostanie w parku na stałe.

 

Na uczestników niedzielnego świętowania czekało szereg atrakcji. Zaproszono do zwiedzania wojskowych stanowisk historycznych, prezentujących Wojsko Polskie od 1918 do 2018 roku. Częstowano swojską grochówką, drożdżówką, kawą partyzancką i zupą z brukwi, nawiązującą do wojennego, żołnierskiego pożywienia. Swoją wiedzę historyczną można było sprawdzić w quizie z nagrodami na stanowisku prowadzonym przez Szkołę Podstawową im. Jana Pawła II w Brusach. Jedną z głównych atrakcji był Bieg Niepodległości, którego koordynatorem był prezes Uczniowskiego Klubu Sportowego Gryf Brusy Marek Rodzeń. Wzięli w nim udział przedstawiciele różnych grup społecznych i zawodowych, łącznie 33 grupy. Celem było wspólne przebiegnięcie 100 km na 100. rocznicę odzyskania niepodległości. Jedną z drużyn tworzyli wyczynowi biegacze – mieszkańcy Brus, na czele z Andrzejem Erdmańczykiem i Albinem Kiedrowskim, którzy postanowili cały ten odcinek przebiec samodzielnie.

Na scenie Gminnych Obchodów Święta Niepodległości zaprezentowali się uczestnicy zajęć Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego w Brusach: zespół Memories, Momento, Akord oraz grupa i pary tańca narodowego. Młodzi artyści zaprezentowali najpiękniejsze pieśni i piosenki patriotyczne, m.in. Rozkwitały pąki białych róż, Rota czy Wojenko, wojenko oraz tańce: poloneza, mazura, krakowiaka i kujawiaka. Zaprezentowana została również inscenizacja historyczna w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Brusach. Inscenizacja pokazała historię Polski w pigułce, od Mieszka I do momentu odzyskania niepodległości. Swoją cegiełkę w organizację wydarzenia dołożyło Regionalne Centrum Wolontariatu Oddział w Leśnie, reprezentowane przez panią Ewę Kosiedowską, które koordynowało pokaz mody wybranych dekad. Szkoła Podstawowa im. kard. Stefana Wyszyńskiego w Leśnie, a dokładnie szkolne Koło Wolontariatu, zaprezentowała modę wojskową i stroje z okresu lat 40tych XX wieku. Stroje z okresu lat 60tych i 70tych XX wieku pokazali członkowie Koła Wolontariatu działającego przy Szkole Podstawowej im. ks. kan. Bolesława Śledzia w Kosobudach.

Związek Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych, decyzją Zarządu Głównego w Warszawie z dnia 3 maja 2018 roku pod przewodnictwem prezesa głównego pułkownika doktora habilitowanego Ryszarda Sobierajskiego, odznaczył 13 członków Stowarzyszenia Miłośników Historii Gryfa Pomorskiego „Cis” Męcikał Odznaką Krzyża za Zasługi dla Związku. 11stu z nich odznaczenie odebrało podczas niedzielnego świętowania, a byli to: Daniel Przydryga, Adam Sito, Wojciech Derewiecki, Roman Kwasigroch, Arkadiusz Kubczak, Kamila Cupa, Magdalena Hoppe, Lesław Świerczek, Henryk Zblewski, Mikołaj Warpechowski i Arkadiusz Adamczyk. Odznaczenia przekazał pułkownik Henryk Karpiński oraz żołnierze Roman Stachowiak i Stanisław Kowal w asyście burmistrza Witolda Ossowskiego i prezesa Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych Koła Miejsko – Gminnego w Brusach Gerarda Sikorskiego. Odznaczenie za szczególne zasługi dla Związku Kombatantów, z rąk pułkownika Karpińskiego otrzymał również burmistrz Brus. Ponadto podziękowanie za umiłowanie historii i jej popularyzację, z rąk burmistrza Brus, otrzymał Marian Jutrzenka Trzebiatowski.

Gmina Brusy wraz z Centrum Kultury i Biblioteki, zorganizowała 4 konkursy o zasięgu gminnym i o różnorodnej tematyce, nawiązujące do obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Ich rozstrzygnięcie nastąpiło również podczas niedzielnych uroczystości. Mowa tu o konkursach: plastycznym - Żyję w niepodległych Brusach, historycznym - Żywe obrazy Krëbanów, literackim - Polska Niepodległa wierszem pisana oraz ortograficznym - I Zaborskie Dyktando o Pióro Burmistrza Brus (wyniki konkursów do pobrania poniżej).

Uroczystości zwieńczył koncert patriotyczny w wykonaniu artystów Opery Nova w Bydgoszczy: Zofii Skowron, Łukasza Ratajczaka i Daniela Rudowskiego, komentowany przez konferansjerkę z Filharmonii Pomorskiej Katarzynę Szewczyk.

Dziękujemy wszystkim osobom, które zaangażowały się w organizację gminnych obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości i popularyzację patriotyzmu.

 

FOTOGALERIA

Kilka zdjęć w załączeniu. Fotogaleria dostępna pod linkiem powyżej lub na www.brusy.pl

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.