Kręgi Kamienne w Leśnie odnowione
Zakończono odtwarzanie infrastruktury edukacyjno-turystycznej Na terenie Zaborskiego Parku Krajobrazowego, zniszczonej lub uszkodzonej podczas nawałnicy w sierpniu 2017 roku. Działania były finansowane ze środków Funduszu Solidarności Unii Europejskiej. Na liście zadań nie zabrakło Kamiennych Kręgów w Leśnie.
Żywioł zniszczył i uszkodził ok. 5 tys. ha lasów oraz infrastrukturę turystyczną i edukacyjną, w tym ścieżki edukacyjne, tablice edukacyjno-informacyjne, oznakowanie turystyczne. Zniszczenia naprawiono zgodnie z założonym planem. Zaborski Park Krajobrazowy efektywnie współpracował z zarządcami lub właścicielami nieruchomości: nadleśnictwami - Przymuszewo, Rytel i Czersk, gminami - Brusy i Chojnice oraz właścicielami prywatnymi. Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych już w październiku ubiegłego roku podpisał umowę na wykonawstwo z firmą DACH-MIR Mirosław Lewiński z Kaszuby. Drukiem tablic zajęła się agencja reklamowa Gale Krzysztof Szultka z Brus, współpracująca przy projektach z Dawidem Kilonem, ornitologiem i rysownikiem przyrody.
Odtworzenie ścieżki kulturowej Kręgi Kamienne w Leśnie było jednym z zadań do wykonania w ramach odbudowy zniszczeń. To szczególne miejsce na mapie gminy Brusy i chętnie odwiedzane przez turystów. Kręgi Kamienne w Leśnie są wielokulturowym cmentarzyskiem wpisanym do rejestru zabytków archeologicznych. Prace odtworzeniowe zrealizowano pod nadzorem dr hab. Krzysztofa Walenty - archeologa, który od 1975 r. bada i popularyzuje cmentarzysko w Leśnie.
Dla miłośników zwiedzania terenów Zaborskiego Parku Krajobrazowego dodamy, że odtworzona została także ścieżka ornitologiczno-przyrodnicza Kokoszka, ścieżka edukacyjna Dolina Kulawy, w tym 60-metrowa drewniana kładka na torfowisku oraz oznakowanie ZPK, co ułatwi poruszanie się po tym obszarze.
Inf. UM Brusy. Źródło: zaborskipark.pl