FESTIWAL FOLKLORU W BRUSACH I OKOLICY

Festiwal Folkloru w Brusach i okolicy - 2020

Wyjątkowe wydarzenie Brusach i okolicznych miejscowościach Międzynarodowy Festiwal Folkloru „Kaszubskie Spotkania z Folklorem Świata” już niebawem, bo w ostatnim tygodniu lipca w zostanie otwarty event, który na stałe już został wpisany do życia kulturalnego naszego regionu.

W dniach 27 do 31 lipca 2022 r. na scenach Brus, Czerska, Kościerzyny, Wdzydz i Wiela wystąpi 14 grup folklorystycznych z 7 krajów Chorwacji, Hiszpanii, Kolumbii, Meksyku, Serbii, Słowacji i Ukrainy oraz z Polski. Zespoły folklorystyczne z Kaszub: Bławatki z Chojnic, Kaszubskie Nuty z Wielkiego Klincza, Kaszuby z Wiela i Karsina, Zespół Pieśni i Tańca Kościerzyna z Kościerzyny, Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Chojnickiej Kaszuby z Chojnic, Zespół Ziemia Czerska z Czerska oraz Zespół Pieśni i Tańca Krëbane z Brus w tym grupy: Krëbane, Młodzi Krëbane, Dzôtczi, Purtki, Gwiżdże, Krebanulczi i Małe Krebanulczi.

„Kaszubskie Spotkania z Folklorem Świata” rozpoczną się barwnym korowodem, który w środę 27 lipca 2022 r. wieczorem (godz. 19.00) przejdzie ulicami Wiela wprost na scenę przy jeziorze, gdzie odbędzie się KONCERT INAUGURACYJNY FESTIWALU.

Przez następnych kilka dni tj. od czwartku 28 lipca do soboty 30 lipca, nasi goście z zagranicy oraz gospodarze będą występować równolegle na pięciu scenach w powiecie chojnickim i kościerskim. Niewątpliwie będzie to wspaniała okazja, by podziwiać kulturę z różnych miejsc kuli ziemskiej, a jednocześnie zaprezentować i zareklamować nasz rodzimy folklor.                          

Będzie warto uczestniczyć w koncertach! Festiwalowe dni bogate będą w szereg zróżnicowanych, niezwykle atrakcyjnych imprez towarzyszących. Niewątpliwie dużą atrakcją podczas festiwalu będzie XXIII Światowy Zjazd Kaszubów w Brusach w sobotę 30 lipca, na który zjadą Kaszubi z całego świata. Podczas Zjazdu na scenie prezentować się będą zespoły festiwalowe z Kaszub i z zagranicy. Atrakcją Zjazdu będzie koncert CLEO, przed którą wystąpi zespół TARAKA. Koncerty festiwalowe w Brusach oraz Światowy Zjazd Kaszubów odbędą się na placu przy Szkole Podstawowej Nr 2 w Brusach (ul. Armii Krajowej) w dniach od 29 do 30 lipca br.

Ponadto podczas Festiwalu i Zjazdu odbędą się imprezy towarzyszące. Miłośnicy ludowej twórczości artystycznej i kultury kaszubskiej w sobotę 30 lipca 2022 r. będą mogli się spotkać podczas JARMARKU ZABORSKIEGO. Już od godziny 11.00 na ulicy Armii Krajowej w Brusach będzie można zobaczyć różnorodne kiermasze oraz pokazy sztuki i kuchni ludowej. Ponadto uczestnicy będą mogli wziąć udział w Ogrodach Literatury, zwiedzić skansen Józefa Chełmowskiego i Chatę Kaszubską w Brusach Jagliach, przy której będzie można oglądnąć rzeźbiarzy podczas Zaborskiego Pleneru Rzeźbiarskiego. Aktywni Kaszubi będą mogli wziąć udział w zumbie po kaszubsku, przejechać się wypożyczonym rowerem po Brusach lub zwiedzić Brusy bryczką lub wozem konnym. Ponadto będą mogli zobaczyć turniej gry w kaszubską Buczkę, turniej gry karcianej w kaszubską Baśkę. Będzie można zobaczyć: I bicie rekordu w jednoczesnej grze na diabelskich skrzypcach, czy zwiedzić wystawy o: Chelmowskim, Jankowskim i Karnowskim, a także poznać 30 letni dorobek KLO zwiedzając wystawę Z archiwùm Kaszëbsczégò Òglowòsztôłcącégò Liceùm. Dla dzieci przygotowano miasteczko z zabaw z zamkami i karuzelami, a także z jazdą na kucyku. Każdy znajdzie coś dla siebie jeśli tylko weźmie udział a tym niezwykłym wydarzeniu wszystkich Kaszubów.

Festiwal zakończy się 31 lipca 2022 r. KONCERTEM FINAŁOWYM na placu przy Szkole Podstawowej Nr 2 w Brusach. Poprzedzony będzie ekumeniczną Mszą Świętą w kościele pw. Wszystkich Świętych w Brusach o godz. 18.00 oraz uroczystą paradą wszystkich uczestników w korowodzie ulicami miasta.

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.