Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

W dniu 6 lipca 2022 roku odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Brusach. Spotkałyśmy się u jednej z członkiń klubu - za co serdecznie dziękuję. Omówiłyśmy niezwykłą powieść Delii Owens "Gdzie śpiewają raki".

Delia Owens urodziła się w 1949 roku. Z wykształcenia jest zoologiem oraz biologiem. Wraz z mężem przeniosła się do Afryki. Ich pobyt miał trwać kilka miesięcy, a przedłużył się do dwudziestu trzech lat. Tam zajmowali się zachowaniami lwów oraz słoni. Po wieloletnim afrykańskim epizodzie autorka zaszyła się w Idaho, daleko od cywilizacji, gdzie ma dużą farmę. Współautorka trzech książek z gatunku literatury faktu o afrykańskich doświadczeniach, zajęła się swoją pierwszą powieścią zatytułowaną „Gdzie śpiewają raki”, którą zadebiutowała w wieku siedemdziesięciu lat. Książka została wydrukowana w stosunkowo małym nakładzie i tak pewnie by zostało, gdyby nie pojawiła się bardzo popularna aktorka Reese Witherspoon, która prowadzi internetowy klub miłośników książek. Aktorka swoją pozytywną recenzją wzbudziła zainteresowanie czytelników i z dnia na dzień sprzedaż książki wzrosła. Zachwyciła się powieścią tak bardzo, że postanowiła wyprodukować jej ekranizację, która będzie miała premierę światową na ekranach kin już w lipcu, natomiast w Polsce w sierpniu tego roku.

W powieści „Gdzie śpiewają raki” poznajemy losy Kyi Clark, która nazywana jest „Dziewczyną z Bagien”, ze względu na to, że jako dziecko została opuszczona przez rodzinę i sama radziła sobie na mokradłach. Pod koniec 1969 roku, gdy na tamtejszych terenach znaleziono ciało przystojnego Chase’a Andrewsa, miejscowi zwracają się przeciwko Kyi. Rozpoczyna się proces, który ma zdecydować o życiu dziewczyny.  Powieść "Gdzie śpiewają raki" jest doskonałą mieszanką opisów przyrody, historii dojrzewania oraz intrygi kryminalnej. Znaczną część zajmują opisy natury, fauny i flory oceanicznych wybrzeży Karoliny Północnej. Wydarzenia z mokradeł pochłonęły członkinie klubu od pierwszych stron i zgodnie stwierdziły, że jest to książka, która zostanie w ich pamięci na długi czas. Zachęcamy, aby po nią sięgnąć.

Następne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Brusach odbędzie się 10 sierpnia 2022 roku w Chacie Kaszubskiej w Brusach-Jagliach. Omówimy książkę z gatunku literatury obyczajowej „Dziewczyna, którą kochałeś” Jojo Moyes. Serdecznie zapraszamy.

Moderatorka Dyskusyjnego Klubu Książki w Brusach

Katarzyna Kurs

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.