Zaborskie Dożynki Gminne - Brusy 2019

Przemarsz ulicami w Brusach (8 września 2019 r.) rolników z poszczególnych sołectw, radnych, władz i zaproszonych gości  na ukończenie żniw i prac polowych wbieżącym roku. Korowód po zakończeniu mszy św. dziękczynnej kieruje się na plac gdzie za chwilę rozpoczną się dalsze uroczystości.

Jedną ze szczególnych chwil dożynek był moment dzielenia się chlebem. Starostowie na ręce burmistrza wręczyli chleb wypieczony z tegorocznego zboża, którym symbolicznie podzielili się z wszystkimi zebranymi na placu dożynkowym.

Zaborskie Dożynki Gminne w dekoracjach i przygotowanych atrakcjach nawiązywały do polskich symboli narodowych. Impreza była bowiem dofinansowana z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w Programie Wieloletnim "Niepodległa", w ramach projektu "Wieś Kaszubska w drodze do niepodległości". 

 Część artystyczną rozpoczął wspólny taniec poloneza, poprowadzony przez Zespół Pieśni i Tańca Krëbane. Grupa na scenie dożynkowej wystąpiła także indywidualnie, prezentując pieśni i tańce kaszubskie oraz rzeszowskie

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się sołeckie stoiska, które kusiły uczestników znakomitymi przetworami, potrawami i wypiekami, których autorkami były w dużej mierze członkinie kół gospodyń wiejskich. Dużą atrakcję dla oka stanowiły, wyplecione przez mieszkańców poszczególnych sołectw, wieńce dożynkowe. W tym roku można było obejrzeć aż 17 różnych wieńców.

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.