GMINA BRUSY NAGRODZONA W KONKURSIE ASY SAMORZĄDU 2021

Gmina Brusy została nagrodzona w konkursie „Asy Samorządu 2021” tygodnika i portalu Zawsze Pomorze. Samorząd doceniono za zrewitalizowanie dawnej szkoły w Brusach i nadanie obiektowi nowych funkcji społecznych.

Modernizacja starej szkoły była częścią większego projektu pn. „Rewitalizacja części miasta Brusy”. Zadanie zakładało przebudowę dawnego szkolnego obiektu, pobliskiego budynku socjalnego, zagospodarowanie terenu wokół oraz aktywizację społeczną mieszkańców rewitalizowanej części miasta. – Projekt był realizowany od 2018 roku. Włączaliśmy do jego realizacji, opracowując program rewitalizacji mieszkańców naszej gminy, naszego miasta. Zaprosiliśmy do współpracy organizacje pozarządowe działające na rzecz osób starszych, na rzecz dzieci, na rzecz osób niepełnosprawnych. – mówi Mariola Rodzeń, sekretarz Gminy Brusy.

 Fot. Karol Makurat/Zawsze Pomorze.

W obiekcie dawnej szkoły powstały cztery nowe placówki – Środowiskowy Dom Samopomocy dla osób z niepełnosprawnościami i psychicznie chorych, Dom Dziennego Pobytu dla seniorów, Placówka Wsparcia Dziennego dla dzieci, młodzieży i ich rodzin oraz mieszkania chronione zapewniające całodobową opiekę osobom pełnoletnim z niepełnosprawnością, w podeszłym wieku lub przewlekle chorym.

Inwestycja kosztowała łącznie ok. 5 mln zł. Środowiskowy Dom Samopomocy powstał dzięki dofinansowaniu z budżetu państwa w wysokości 1,6 mln zł. Na kompleksową modernizację starej szkoły Gmina pozyskała 2-milionowe dofinansowanie ze środków unijnych. Ponadto 1,4 mln zł unijnego dofinansowania wsparło koszt uruchomienia i funkcjonowania w pierwszych latach pozostałych placówek.

Konkurs „Asy Samorządu 2021” odbył się pod patronatem Mieczysława Struka, marszałka Województwa Pomorskiego. Kapituła oceniała ponad 100 zgłoszonych projektów z podziałem na gminy miejskie, miejsko-wiejskie i wiejskie w 6 kategoriach: inwestycje kulturalne, otwartość na mieszkańców, inwestycje samorządowe, zielona transformacja, zaangażowanie w rozwój kultury fizycznej i sportu oraz politykę dostępności i rozwój społeczeństwa obywatelskiego.

Wręczenie nagród odbyło się wczoraj (14.06) w siedzibie Pomorskiej Izby Rzemieślniczej Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Gdańsku. Gminę Brusy reprezentowała sekretarz Mariola Rodzeń.

WYPOWIEDŹ MARIOLI RODZEŃ, SEKRETARZ GMINY BRUSY

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.