III KONKURS SZTUKI LUDOWEJ IM. JÓZEFA CHEŁMOWSKIEGO ROZSTRZYGNIĘTY
Malarstwo na szkle i płótnie oraz rzeźba – te dziedziny sztuki ludowej prezentują prace zgłoszone w Konkursie Sztuki Ludowej im. Józefa Chełmowskiego. Wczoraj (06.07) w centrum kultury w Brusach odbyło się uroczyste podsumowanie i wręczenie nagród laureatom konkursu.
Konkurs upamiętnia Józefa Chełmowskiego (1934-2013), artystę z Brus – Jaglii, wybitnego twórcę sztuki ludowej południowych Kaszub, rzeźbiarza, malarza, konstruktora i filozofa. Data podsumowania konkursu nie jest przypadkowa, bowiem 6 lipca przypada rocznica śmierci Artysty, w tym roku dziesiąta.
Patronat nad konkursem piastuje Kapituła Honorowa: Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, Burmistrz Brus Witold Ossowski, córka Józefa Chełmowskiego Ewa Rudnik i wnuczka Magdalena Wirkus.
Organizatorami przedsięwzięcia są: Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego w Brusach, Muzeum Zachodniokaszubskie w Bytowie oraz Fundacja im. Jadwigi i Józefa Chełmowskich w Brusach – Jagliach.
Konkurs jest skierowany do współczesnych artystów z Pomorza, Kujaw, Kociewia, Powiśla i Krajny. W tym roku swoje prace zgłosiło 19 osób.
WYPOWIEDŹ WITOLDA OSSOWSKIEGO, BURMISTRZA BRUS:
WYPOWIEDŹ TOMASZA SIEMIŃSKIEGO, DYREKTORA MUZEUM ZACHODNIOKASZUBSKIEGO W BYTOWIE:
Wyróżnienia w tegorocznej edycji konkursu zdobyli:
- Zbigniew Krzoska - za komplet prac zgłoszonych do Konkursu w kategorii „Malarstwo na płótnie”
- Grzegorz Szopiński - za komplet prac zgłoszonych do Konkursu w kategorii „Rzeźba”
- Wojciech Wesserling – za komplet prac zgłoszonych do konkursu w kategorii „Rzeźba”
Miejsce trzecie za komplet prac zgłoszonych do konkursu w kategorii rzeźba, za pomysłowość, groteskę, dystans wobec tradycji i rzeczywistości oraz doskonały warsztat zajął Janusz Drapała.
Miejsce drugie za komplet prac zgłoszonych do konkursu w kategorii malarstwo na szkle, za indywidualizm przy zachowaniu tradycyjnego kanonu malarstwa na szkle, wrażliwość na detal i mistrzowski warsztat zwłaszcza przy opracowywaniu ornamentyki floralnej, zajęła Krystyna Malek.
Dwa równorzędne pierwsze miejsca przyznano:
- Włodzimierzowi Ostoi – Lniskiemu - za poszukiwanie własnej drogi z pokorą wobec tradycji i znakomity warsztat w malarstwie na szkle
- Jerzemu Dorawie - za siłę wyrazu poprzez nadanie rzeźbą kubistycznych form z zachowaniem subtelności przekazu -
wypowiedź artysty:
Nagrodę główną im. Józefa Chełmowskiego i Statuetką III Konkursu Sztuki Ludowej im. Józefa Chełmowskiego za prostotę przekazu, odważny dialog z pop-kulturą i korzystanie z jej inspiracji, spójność w przekazie artystycznym oraz rozpoznawalny
styl twórcy otrzymał Stanisław Janikowski. - wypowiedź artysty: