W LASCE STANĘŁA STRAŻNICA PATRIOTYZMU I PAMIĘCI KAMPANII WRZEŚNIOWEJ 1939
17 września w Lasce została odsłonięta i poświęcona Strażnica Patriotyzmu i Pamięci Kampanii Wrześniowej 1939 im. st. przodownika Straży Granicznej Antoniego Mikołajczaka. Inicjatorem powstania miejsca pamięci jest Fundacja Naji Goche.
Strażnica upamiętnia udział w kampanii obronnej granic II RP przez żołnierzy Batalionu Obrony Narodowej Czersk (85. Batalion Specjalny Wojska Polskiego), powołanego z mieszkańców - rezerwistów z terenu Brus, Chojnic, Czerska i okolic. Pomnik honoruje również pamięć poległego 1 września 1939 r. w Lasce Antoniego Mikołajczaka, strażnika Straży Granicznej, dowódcy placówki II linii komisariatu w Lipnicy, żołnierza polskiego wojska w latach 1919-1921, uczestnika wojny polsko-bolszewickiej, w tym Bitwy Warszawskiej, Kawalera Medalu Dziesięciolecia Odzyskania Wolności i Brązowego Krzyża Zasługi, pochowanego na cmentarzu w Borzyszkowach, wcześniej leżącego na dawnym cmentarzu w Lasce.
Szczegółową historię 85. batalionu i straży granicznej przybliżył prezes Fundacji Naji Goche Zbigniew Talewski. Fundacja we współpracy z lokalnymi samorządami, instytucjami i organizacjami, ustanowiła cztery podobne miejsca pamięci: w Borowym Młynie (2020), Czersku (2020), Dywanie (2021) i Lasce (2022).
W sobotnich uroczystościach wzięli udział liczni goście i delegacje: przedstawiciele władz samorządowych, sołectw, nadleśnictw, organizacji i stowarzyszeń oraz szkół.
- To kolejne historyczne miejsce, w którym może pojawiać się młodzież i poznawać prawdę historyczną, którą mogą przekazywać kolejnym pokoleniom. Dziękuję za tę inicjatywę. Kolejne osoby zostały upamiętnione. To prawdziwa lekcja historii. – podkreślił Witold Ossowski, burmistrz Brus.
W intencji poległych w 1939 roku modlił się i poświęcił pomnik ks. Jacek Halman, proboszcz Parafii Ducha Świętego w Borowym Młynie.